Off The Record : Sébastien Perrier, Sony Music France

30 Wrzesień 2019

World - ibis team

Off The Record : Sébastien Perrier
« Ostatnie dekady była dla przemysłu muzycznego czasem intensywnych przekształceń. Od trudnych lat na początku wieku, gdy piractwo internetowe rujnowało przychody, do czasów obecnych z nową strukturą ustanawiającą przez rozwijające się platformy streamingowe, takie jak Spotify. »

Choć najważniejsze wytwórnie płytowe, w tym Sony Music, stale dopasowywały się do zmian, to kluczowa rola — podpisywanie umów z nowymi talentami i promowanie ich — pozostała rdzeniem ich działalności.

 

Rozmawialiśmy z Sebastienem Perrierem, dyrektorem ds. komunikacji i partnerstwa z markami we francuskim oddziale Sony Music, aby dowiedzieć się o pracy wielkich wytwórni płytowych oraz o tym, jak partnerstwa z markami stały się kluczowym nowym obszarem działania.

 

Jaka praca toczy się za kulisami w czasie między podpisaniem umowy z zespołem i jego premierą?

 

W tym czasie ważne jest zaangażowanie do pracy naszych różnych działów. To klucz do tego, by zespół odniósł sukces. Istnieją cztery kluczowe obszary:

 

•             A&R — zespół zaangażowany w kierownictwo muzyczne artysty

•             Marketing — zespół pracujący z wizerunkiem i koncepcją artysty

•             Promocja — zespół promujący artystę różnymi kanałami, online i offline

•             Dystrybucja — zespół udostępniający muzykę za pośrednictwem platform cyfrowych, takich jak platformy strumieniowe, ale i płyty CD i winylowe do sklepów.

 

Ważną rolę odgrywa także kilka innych działów, choćby biznesowy i prawny, które chronią interesy artysty. Pewną rolę odgrywa także moje stanowisko dyrektora ds. działu komunikacji i partnerstwa z markami w Head of Communication & Brand Partnerships we francuskim oddziale Sony Music, które obejmuje wyszukiwanie nowych sposobów promowania i budowania kariery artysty przez różne kampanie i partnerstwa z innymi markami.

 

W takie projekty może być zaangażowanych bardzo wiele osób. Popularna globalnie artystka Jain ma zespół 80–90 osób, które wspierają jej projekty muzyczne — od aspektów artystycznych po logistykę.

 

Jak przy tak dużej ilości muzyki wygenerować szum, który przyciągnie uwagę ludzi?

 

Zmieniły się sposoby zwracania na siebie uwagi. Jeśli chodzi o muzykę, oczywiście bardzo ważne jest tworzenie i produkowanie innowacyjnych dźwięków, które trafią do słuchaczy. Jednak ważniejsze niż kiedykolwiek są również koncepcja i wizerunek. Media społecznościowe i teledyski mają ogromną moc przyciągania opinii publicznej i generowania dużego zainteresowania online. Są to narzędzia, których mogą użyć duże wytwórnie, aby zmaksymalizować sukces artysty. Jednak nie ma magicznej receptury, a sukces często przypada losowo. Ważne jest bycie we właściwym miejscu i momencie z właściwą koncepcją.

 

Ile umów podpisuje we francuskim oddziale Sony Music w ciągu roku i czy liczba ta rośnie z czasem?

 

Francuski oddział Sony Music ma zakontraktowanych 120–130 artystów krajowych. Do końca roku liczba ta ma wzrosnąć do 140–150 artystów, głównie reprezentujących muzykę miejską. Widzimy, że Sony Music Entertainment poszerza swój repertuar i rozwija się w branży muzycznej, głównie w Stanach Zjednoczonych, ale także i w Europie. Pozwala nam to powiększać zespoły i oferowane umiejętności, co z kolei pozwala wprowadzać nowych artystów.

 

Czy jesteś szczególnie dumny z któregoś ze swoich podopiecznych?

 

Moim najnowszym i najlepszym osiągnięciem jest partnerstwo między Jain i FIFA. Była ona ambasadorką marki podczas turnieju Pucharu Świata Kobiet FIFA i oficjalną artystką ceremonii otwarcia. To mocno zwiększyło jej rozpoznawalność międzynarodową. Partnerstwo zakończyło się sukcesem, ponieważ wydarzenie sportowe pasowało do wartości reprezentowanych przez Jain, która często w swoich piosenkach niesie feministyczny przekaz.

 

Jaką miałbyś jedną kluczową radę dla nowych artystów?

 

Moją główną radą jest to, że muzyka to przede wszystkim relacje międzyludzkie. Pamiętajcie, by rozwijać i budować prawdziwy kontakt z ludźmi, z którymi planujcie współpracę, a nie tylko gnać do przodu, myśląc wyłącznie o kontraktach i biznesie. Wytwórnia to wasz partner. W Sony Music wierzymy we współpracę z artystami opartą o zaufanie i przejrzystość. Bez tego trudno jest rozwiną projekt i odnieść sukces.