Off The Record: Sziget Festival

18 Lipiec 2019

World - World Team

Off The Record: Sziget Festival
« Trwający siedem dni Sziget Festival w Budapeszcie jest jednym z najbardziej widowiskowych muzycznych festiwali na świecie, przyciągającym ponad 90 000 gości dziennie przez cały tydzień. »

W 2019 festiwal trwał będzie od 7 do 13 sierpnia i wypełniony jest występami znaczących grup z całego świata, między innymi Ed Sheeran, Post Malone, The National, The 1975. Przewijając listę, aż ślinka cieknie na samą myśl o tych występach, reprezentujących każdy rodzaj muzyki i na wielu scenach festiwalu.

 

ibis MUSIC jest dumne z możliwości uczestniczenia w wydarzeniu ibis presents Europe. W czasie tego jednodniowego występu w środę, 7 sierpnia, zagra dziewięciu wschodzących artystów z całego świata, wybranych przez panel jurorów z 44 światowych występów ibis MUSIC. W pozostałe dni, od czwartku, 8 do wtorku, 13 sierpnia, ibis presents Europe stage gościć będzie najlepsze nowe europejskie grupy, od hiszpańskiego flamenco po szwajcarski pop.

 

Biorąc pod uwagę taki kolosalny repertuar, w jaki sposób zespół planujący festiwal Sziget wybiera wykonawców i co mogą zrobić wschodzący artyści, aby móc dołączyć do imprezy? Aby dowiedzieć się więcej, udało nam się porozmawiać z Márkiem „Marka” Bóna, który dołączył do ekipy Sziget w 2004 jako koordynator programu, a teraz zajmuje się planowaniem europejskiej sceny. W czasie lat pracy przy festiwalu pracował z wieloma gwiazdami, takimi jak Wu-Tang Clan, 30 Seconds to Mars i David Guetta.

Rezerwacja zespołów

Jak wybierasz artystów, którzy zagrają w czasie Sziget? 

 

Proces jest kilkustopniowy. Pracujemy z międzynarodowym agentem rezerwacyjnym, który kontaktuje się z większymi agencjami i rozpoczyna pracę nad repertuarem bardzo wcześnie, aby móc wynegocjować najlepsze daty, miejsca oraz (oczywiście!) opłatę dla upragnionych artystów. Z mojej strony, rezerwacja artystów na europejską scenę to dłuższy proces ponieważ jestem w kontakcie z różnymi międzynarodowymi biurami Sziget, które proponują grupy posiadające solidne bazy fanów w swoich krajach i chcące zagrać za granicą. Artyści musza dobrze grać na żywo i muszą pasować do festiwalu. Ważne jest, aby byli aktywni w mediach społecznościowych, co pomoże wygenerować szum wokół ich występu. To pomoże w promocji Sziget na całym świecie. Inna istotną częścią mojej pracy są poszukiwania na festiwalach prezentujących artystów w rożnych krajach, w trakcie których trzymam oczy i uszy szeroko otwarte. 

 

Czy masz jakąś radę dla artystów, którzy chcieliby wystąpić na festiwalach? 

 

Myślę, że warto występować na festiwalach, które prezentują artystów. Te festiwale dostarczają wykonawcom różnego rodzaju mieszane doświadczenia, ale są też bardzo pomocne, ponieważ artyści mogą w ten sposób dotrzeć do wielu ludzi. Będzie to również dobra okazja do budowania bazy kontaktów, w przypadku, gdy w czasie imprezy będzie na to okazja. 

Rada dla debiutantów

Jaką masz radę dla grup, które nie grały nigdy na festiwalach? 

 

Trzeba zawsze być dobrze przygotowanym profesjonalistą oraz komunikować się sprawnie. Ważne jest, aby mieć dobrze spisane wymagania zespołu oraz przygotować wcześniej występ bardzo dokładnie z zespołem produkcyjnym. Jeśli chodzi o występ, trzeba przećwiczyć każdy aspekt, łącznie ze sprawdzeniem dźwięku, aby upewnić się, że wszystko dobrze działa... ważne jest też, aby za bardzo się nie stresować jeśli nie wszystko idzie tak jak powinno od samego początku! 

 

Co wschodzące grupy mogą zrobić, aby ich wystąpienia były jak najbardziej wciągające dla widowni na festiwalu?

 

Granie na festiwalu jako młoda, wschodząca grupa to wyjątkowe doświadczenie. Bliżej mu do imprezy prezentującej artystów. Musisz dać z siebie wszystko przyciągając znajdującą się przed sceną widownię. Piosenki, które wybierasz muszą być z gatunku „best of”. Nie wolno też mówić za dużo pomiędzy utworami, chyba że wokalista jest naprawdę fajny! :)

 

Czy różni się granie na festiwalu od zwykłego koncertu?

 

Największą różnicą jest fakt, że grupy grają przed „obcą widownią”. To nie jest standardowy występ, na który przychodzą fani, lecz mieszanka fanów różnej muzyki, dla której występujący artysta może być obcy. Występowanie przed nową publicznością może być wspaniałym doświadczeniem dla każdego artysty. My bardzo lubimy, kiedy występują na europejskiej scenie, wspierani przez widownię z własnego kraju, nawet jeśli nie każdy jest fanem. To wspaniałe uczucie!

Powiew świeżości

Na Sziget co roku występują setki artystów - w jaki sposób sprawiacie, że repertuar jest zawsze ekscytujący?

 

Jest tyle nowych grup, które wschodzą każdego roku, co sprawia, że jest nam z jednej strony łatwiej, ale z drugiej, oznacza to, że musimy pojawić się na większej licznie koncertów. Obecnie łatwiej i szybciej jest artystom stać się dobrze znanymi. Niektóre grupy są popularne tylko przez krótki czas, dlatego ważne jest, dla naszego zespołu, aby się wsłuchać. 

 

Czy korzystacie z serwisu Spotify, aby identyfikować grupy, które mogą zagrać na Sziget? 

 

Oczywiście. Zawsze korzystam z wielu narzędzi w Spotify, aby odnaleźć nową muzyką. Korzystam z aplikacji, aby utworzyć nowe playlisty i sprawdzić te inne, kluczowe. 

  

Z występu których grup, grających w tym roku się cieszysz?

 

Jest ich naprawdę dużo, ale niestety, najprawdopodobniej ominie mnie większość! Niektórymi z artystów, grających na ibis presents Europe Stage, z których obecności bardzo się cieszę, są Sophie Hunger, Ivan Dorn, Naaz, i Anya, ale jest też naprawdę dużo wykonawców, już ugruntowanych, których mam nadzieję zobaczyć.

 

Dowiedz się więcej na temat Sziget Festival pod adresem szigetfestival.com/fr/#