The Sound Check: Tom Grennan

11 Lipiec 2019

World - ibis Team

Tom Grennan
« W ciągu ostatnich dwóch lat, zamieszkujący Londyn piosenkarz i pisarz piosenek Tom Grennan wzniósł się szybko z gościnnego wsparcia wokalnego takich gwiazd jak Chase & Status na pozycję jednego z najpopularniejszych nowych artystów UK grających na głównych scenach podczas festiwali takich jak Reading & Leeds, Kendal Calling i TRNSMT. Jednak jego droga na szczyt nie była krótka. Grennan to artysta, który koncertuje już od lat, ucząc się fachu w pracy i budując wolno grupę fanów. »

Rozpocząłem granie w klubach, chodząc do pubów i pytając, czy będę mógł coś zagrać.” Grałem w całym Londynie. Nigdy nie pisałem piosenek z wizją, że będę je grał tłumom ludzi. Pisałem je, po to, żeby przelać na papier to, co mnie dręczyło. Kocham uczucie występowania przed widownią. Dodaje mi to energii. Pewnej nocy miałem szczęście i w czasie występu w Finsbury Park w tłumie znajdował się ktoś z firmy Sony. Od tego się zaczęło. Cieszę się jednak, że doszedłem do tego powoli. Buduję swoją karierę i myślę, że proces budowy w taki sposób sprawia, że kariera nie gaśnie.

 

Obdarzony niezwykle pełnym emocji, szorstkim głosem, artysta wydał w 2019 roku z Sony Music Entertainment swój debiutancki album „Lighting Matches”, który dostał się na piątą pozycję na oficjalnej liście przebojów UK Top 40.

 

Fani pokochali w jego wyniosły, emocjonalny styl pisania, a ulubionym hit stał się singiel „Found What I've Been Looking For”, który odnotował 50 mln odtworzeń w Spotify. Niedawno publikowane komentarze w London Brixton Academy i sławnej Royal Albert Hall oraz popularnej sesji Live Lounge w radiu BBC Radio 1 i Later With Jools Hollad w telewizji potwierdzają, że jego koncerty na żywo są naprawdę wyjątkowe. Artysta pamięta swoje wczesne trasy koncertowe, a w szczególności jeden konkretny moment, w którym zaoferowano mu wyjątkową szansę.

 

Miałem na tyle szczęścia, że udało mi się rozpocząć współpracę z Chase & Status, a wkrótce potem dowiedziałem się, że zagram z nimi na London's Wireless Festival. W tamtym momencie, grałem w pubie w Finsbury Park, a miesiąc później miałem zagrać przed tysiącami ludzi. Tego wielkiego dnia, trzymałem w sobie całą moją energię, nie można przygotować się na taki moment, trzeba po prostu stawić temu czoła, a ten moment rodzi najwspanialsze uczucia. Nie ważne, czy jest to mały pub czy wielka scena. Trzeba być sobą i dać z siebie wszystko.

 

Jako jeden z artystów ibis Music, Tom, wykonał czy bardzo rzadkie i kameralne koncerty w Londynie, Manchesterze i Bristolu wspierany przez nowe talenty odkryte z każdego z miast przy współpracy z naszym partnerem Spotify. „ibis Music to wspaniała inicjatywa – daje to wschodzącym artystom, takim jak Nxdia i Olly Flavell szanse zagrania przed nową widownią. To wspaniała, wyjątkowa szansa.

 

Mieliśmy okazję porozmawiać z Tomem na temat utworów i artystów, które pomogły ukierunkować jego karierę i które miały na niego wpływ.

Jacy artyści wywarli na tobie największy muzyczny wpływ?

 

Amy Winehouse od zawsze była moją muzyczną inspiracją i do dzisiaj uważam, że jest niesamowitą muzyczną ikoną. Odegrała wielką rolę w ukształtowaniu mojego stylu pisania piosenek. Potrafiła połączyć to co najlepsze w muzyce soulowej z nutką punku, które tkwią w jej korzeniach z Camden. Przede wszystkim, jej piosenki są ponadczasowe. Jestem w trakcie pisania drugiego albumu i słucham dużo starej muzyki. Kiedy piszę własne piosenki, lubię czerpać inspirację z innych światów, artystów z przeszłości. Dużo artystów bluesowych... uczę się z ich utworów i jak wokaliści śpiewający bluesa wykorzystywali swój głos.

 

Jaki utwór kojarzy ci się z młodością?

 

Oasis – „Wonderwall”. Grali to wszędzie za czasów mojego dzieciństwa. Myślę, że jest to prawdziwy hymn, który zawarł wszystkie uczucia związane z dorastaniem w UK w latach 90. i później. 

 

Która piosenka, jest przyjemnością, która wywołuje u ciebie poczucie winy?

 

Ariana Grande – „One Last Time”. Ta piosenka naprawdę wpada w ucho, nie można jej po prostu nie lubić.

 

Jakiego artystę ostatnio polubiłeś zaraz po pierwszym odsłuchaniu?

 

Album Billie Eilish, „WHEN WE ALL FALL ASLEEP, WHERE DO WE GO?”. Ma naprawdę świeże brzmienie i z łatwością miesza wiele gatunków muzyki. Album ma naprawdę wspaniałą energię.

 

Który artysta jest według ciebie niedoceniony?

 

Myślę, że jest to Elli Ingram, jest naprawdę niedoceniona. Ma taki mocny głos – posłuchaj jej przeróbki „Poetic Justice” Kendricka i jej wspaniały debiutancki album „Love You Really”. 

 

Kogo wybrałbyś, jeśli mógłbyś współpracować z jednym artystą?

 

Byłby to Kendrick Lamar. Jest taką kreatywną osobą. Chciałbym wziąć udział w procesie pisania i zobaczyć jak pracuje. Jest międzynarodową gwiazdą, i nie idzie na kompromis jeśli chodzi o jego kreatywność. „DAMN” był taki postępowy, dobrze nagrany wizualnie i wybiegał w przyszłość. Ścieżka dźwiękowa do filmu „Czarna Pantera” też była wyjątkowa.

 

W jaki sposób wyszukujesz w Spotify nowej muzyki?

 

Spotify ma naprawdę dobrze wyselekcjonowane playlisty, które pomagają w odkrywaniu nowej i ekscytującej muzyki. Moja playlista „Discover Weekly” jest aktualizowana w każdy poniedziałek i zawsze oferuje ciekawe kawałki nowych artystów, ale też takich, których pozycja jest dobrze ugruntowana. Sprawdzam też „New Music Friday”.

Spotify Spotify

Sprawdź jakie utwory znajdują się na playliście Toma Grennana w Spotify i posłuchaj jednego z jego ulubionych artystów. Począwszy na inspiracjach takich jak Amy Winehouse i Charles Bradley do nowych kawałków Giggs and Loyle Carner.